Юрій Цимбаліст/25.12.2010


Життя як науковий подвиг:
Найбільш яскраві факти наукової біографії Олексія Стахова
 

1. Витоки


Олексій Стахов народився 7-го травня 1939 року на станції Партизани Генічеського району Херсонської області. По лінії батька його родові коріння знаходяться в селі Жеведь Черніговської області, в якому народився його батько Стахов Петро. В 1937 р. Петро Стахов став студентом історичного факультету  Харківського університету. З перших днів Великої Вітчизняної  війни Петро Стахов добровільно вступив до студентського батальону, який був сформовано із студентів-добровольців харківських університетів. Загинув під Москвою (Наро-Фомінськ) в жовтні 1941 р. Майбутній вчений практично свого батька бачив тільки на кількох фотознімках. Мати Олексія Дарина все життя працювала вчителькою молодших класів в школах Генічеського району Херсонської області.

 
 

2. Перші університети 

В 1956 р. Олексій Стахов закінчив середню школу села Рівне Херсонської області. Він був першим учнем цієї школи, нагородженим «золотою медаллю» по її закінченні.

Однак, в 1959 р. його, як і мене, студента електротехнічного факультету КПІ, перевели у Харківський авіаційний  інститут. Саме тут, на радіотехнічному факультеті ХАІ, відбулося наше знайомство, саме тут ми стали друзями, саме тут ми разом приймали активну участь в художній самодіяльності ХАІ. Після закінчення інституту з «червоним дипломом» Олексій, згідно з розподіленням, два роки працює інженером у Харківському конструкторському бюро електроприладобудування. Під цією скромною назвою ховалась найбільш засекречена космічна фірма Радянського Союзу, яка розробляла системи керування ракетами. У цій фірмі Олексій Стахов отримав фундаментальну наукову і інженерну підготовку та опублікував свої перші наукові статті.